Knihy a publikace

 

Dětská farma (1929 a 2018) - Eduard Štorch


89 let stará kniha českého spisovatele a pedagoga nebyla veřejně dostupná. Pro její nadčasové myšlenky jsme ji digitalizovali a připravili k publikování a v rámci naší spolupráce ji vydává elektronicky jako e-knihu organizace Otevřeno
.

Ke stažení: E-kniha formát PDF E-kniha formát EPUB E-kniha formát MOBI

Eduarda Štorcha známe především jako amatérského archeologa a spisovatele knih pro mládež, Lovců Mamutů, Bronzového pokladu a dalších. Tento muž byl ale především celý život učitelem. Štorch už tehdy kritizoval nešvary českého školství, které nám znějí jako z dnešní doby, nevyhovující prostory, výuka zaměřená na memorování, přetěžování mládeže. Nespokojil se pouze s kritikou a navrhl několik reforem. Jednou z nich byla reforma celého pojetí školního dějepisu, druhou například eubiotická reforma školy.

Eduard Štorch během dvacátých let minulého století vytvořil v Libni osobitý vzdělávací projekt, který pojmenoval Dětská farma. Žáci ze školy v Jindřišské ulici se totiž celkem tři dny v týdnu učili právě zde, na Libeňském ostrově, na místě, které si sami budovali a zvelebovali. Zde probíhala výuka tělocviku, přírodopisu, ale také pozemků apod. Své zkušenosti shrnul ve stejnojmenné knížce, která vyšla poprvé a naposledy v roce 1929.

Digitální verze vznikla jako profilová práce studenta Gymnázia Přírodní školy Oty Svátka a Daniela Pražáka, studenta PedF UK a místopředsedy Otevřena. Město Hořice poskytlo pro digitální šíření autorská práva, za což velmi děkujeme. Projekt digitalizace byl podpořen Pedagogickou fakultou Univerzity Karlovy.

Reportáž České televize o Štorchově výročí a znovu-vydání knihy

Elektronickou knihu zpracovali:

  • Editoři: Ota Svátek, Daniel Pražák
  • Sazba: Ondřej Vraštil
  • Obálka: Eliška Andělová
  • Korektura: Otakar Hybner